Santuoka

5-santuoka

Santuokos sakramentas suteikia malonę visiškam ir galutiniam savęs dovanojimui

Pagal Dievo planą Santuoka yra skirta sutuoktinių gerovei ir vaikų gimdymui bei auklėjimui. Santuokos sakramentą vienas kitam teikia sužadėtiniai, viešai prisiekdami ištikimybę ir meilę iki mirties. Vienas kitą mylinčių vyro ir moters giliuosius troškimus išreiškia trys esminiai krikščioniškos santuokos bruožai. Tad santuoka yra:

 • monogaminė – vieno vyro ir vienos moters sąjunga (tikra meilė trokšta būti vienintelė);
 • neišardoma – šiuo sakramentu sudaryta sąjunga niekada negali būti panaikinta (meilė trokšta būti amžinai neišskiriama);
 • atvira gyvybei – kiekvienas santuokinis aktas turi dvi neatskiriamas plotmes: jungiamąją ir gyvybę pradedančiąją (meilė trokšta save atiduoti ir kitą priimti visiškai ir besąlygiškai).

Pasirengimas

Pagal nustatytą tvarką, dėl Santuokos reikia kreipti bent prieš 3 mėnesius į vieno iš Jūsų parapijos (kurioje rengiatės tuoktis) kleboną. Su juo suderinsite Santuokos datą ir laiką.

Reikalingi abiejų dokumentai:
 • asmens dokumentas,
 • krikšto liudijimas ir laisvo stovio pažyma (ji išduodama parapijos, kurioje esate pakrikštyti, bažnyčioje ir pažymi, kad nesate sudarę bažnytinės santuokos ar priėmę šventimų, vienuolystės įžadų),
 • jei tuokiatės ne savo ir ne savo sužadėtinio parapijoje, reikalingas Jūsų parapijos klebono leidimas tuoktis kitoje bažnyčioje.

Jei Jūsų situacija yra ypatinga (sužadėtinis(-ė) užsienietis (-ė), našlys(-ė) ir pan.), reikia papildomų dokumentų ir pasirengimo. Tai Jums paaiškins parapijos klebonas ar jo įgaliotas asmuo.

Sužadėtinių rengimo Santuokos sakramentui kursai

Bent prieš tris mėnesius iki numatomos Santuokos datos būtina pradėti lankyti Sužadėtinių rengimo Santuokos sakramentui kursus Šeimos centre. Prieš Santuoką klebonui reikės pateikti Šeimos centro pažymą apie šių kursų išklausymą.

 • Santuokos sakramentui sužadėtiniai Raseinių dekanate rengiami pagal Atnaujintą programą „Dviem yra geriau negu vienam… Jei vienas iš jų suklumpa, kitas padeda bičiuliui atsikelti“ (Koh 4, 9 – 10).
 • Tai grupinis darbas, dalijantis patirtimi poroje ir grupėje, atliekant užduotis, sprendžiant situacijas, vaidinant, diskutuojant, žiūrint ir klausant lektorių paruoštą medžiagą.
 • Programą sudaro 8 susitikimai maždaug po 2 valandas kiekvienas, kurie paprastai vyksta kartą per savaitę, darbo dienomis nuo 18 val. Raseinių parapijos namuose (Kosmonautų g. 6).
 • Raseinių dekanato Šeimos centro savanoriai, baigę tam skirtus mokymus ir nuolat besitobulinantys, užsiėmimus pagal šią programą veda nuo 2008 metų.
 • Norintys ruoštis Santuokos sakramentui sužadėtiniai, kuriems būtų patogu ruoštis Raseiniuose, turėtų registruotis ne vėliau 3-4 mėnesiai ar net anksčiau, nes pas mus pasiruošimas pradedamas, kai susidaro bent 3 porų grupė (pradėjus grupei dirbti – naujos poros į ją nebepriimamos).
 • Pats geriausias laikas be skubos ir įtampos – žiema ir pavasaris… Norintys pasiruošti turėtų skambinti Raseinių dekanato Šeimos centro vadovei Irenai – darbo dienomis 10-14 val. arba 16-17 val. tel. 8 623 52013.